روش سریع عقب انداختن پریود با قرص ضد بارداری ال دی

LD یا قرص های ضد بارداری با دوز پایین، نوعی از کنترل بارداری هورمونی است که در مقایسه با قرص های قدیمی و سنتی، سطوح پایین تری از هورمون ها را در خود دارد. این می تواند منجر به عوارض جانبی کمتر و مزایای سلامتی بیشتر برای برخی افراد شود. برخی از قرص های کم دوز حاوی استروژن و پروژسترون هستند، در حالی که برخی دیگر فقط حاوی پروژسترون هستند.

پیشگیری از بارداری با قرص ال دی و چگونگی مصرف ال دی و عوارض آن

برای کسانی که متاهل هستند و قصد باردار شدن در آینده نزدیک را ندارند، توصیه می شود با متخصص زنان مشورت کنند تا با روش های مختلف پیشگیری از بارداری آشنا شوند. بر اساس شرایط جسمی و روحی فردی و همچنین ترجیحات شخصی، متخصص زنان می تواند به تعیین بهترین روش پیشگیری از بارداری کمک کند. قرار ملاقات آنلاین با پزشک گزینه مناسبی برای مشاوره با متخصص زنان در مورد قرص LD و دریافت مشاوره پزشکی در مورد نحوه مصرف قرص و عوارض جانبی احتمالی آن است.

قرص ال دی و انواع آن

قرص‌های LD نوعی ضد بارداری هورمونی هستند که در مقایسه با قرص‌های قدیمی‌تر و سنتی حاوی سطوح پایین‌تری از هورمون‌ها هستند. اکثر قرص های LD حاوی ترکیبی از استروژن و پروژسترون هستند که با هم برای تنظیم چرخه قاعدگی و جلوگیری از بارداری کار می کنند.

دو نوع اصلی از قرص های ضد بارداری با دوز پایین وجود دارد.

نوع اول یک قرص ترکیبی است که هم حاوی استروژن و هم پروژسترون است، اما سطح استروژن کمتری نسبت به قرص‌های سنتی دارد.

انواع قرص ال دی

نوع دوم یک قرص فقط پروژسترون است که فقط حاوی پروژسترون مصنوعی است.

هر دو نوع قرص LD می توانند اشکال موثری برای جلوگیری از بارداری باشند و انتخاب بین آنها ممکن است به ملاحظات و ترجیحات سلامت فردی بستگی داشته باشد.
قرص‌های LD نوعی ضد بارداری هورمونی هستند که در مقایسه با قرص‌های قدیمی‌تر و سنتی حاوی سطوح پایین‌تری از هورمون‌ها هستند. دو نوع اصلی از قرص های LD وجود دارد: قرص های ترکیبی و قرص های فقط پروژسترون.

قرص های ترکیبی LD

حاوی دوز کم استروژن هستند که معمولاً بین 10 تا 35 میکروگرم متغیر است. قرص های با دوز بالاتر حاوی 50 میکروگرم یا بیشتر استروژن به ندرت توسط پزشکان تجویز می شوند زیرا خطر عوارض جانبی آنها بیشتر است. برخی از نام های تجاری قرص های ترکیبی LD عبارتند از YAZ و Yasmin.

»» قرص سقط جنین سایتوتک

قرص های LD فقط حاوی پروژستین

که به عنوان قرص های کوچک نیز شناخته می شوند، فقط حاوی پروژسترون مصنوعی هستند. آنها معمولاً برای افرادی که در دوران شیردهی هستند، به یائسگی نزدیک می شوند یا در تحمل استروژن مشکل دارند توصیه می شود. مهم است که قرص های پروژسترون را در زمان مشخصی هر روز مصرف کنید تا حداکثر اثربخشی داشته باشد. حدود 40 درصد از افرادی که از قرص‌های LD فقط حاوی پروژسترون استفاده می‌کنند ممکن است به تخمک‌گذاری ادامه دهند، اما این قرص‌ها همچنان برای جلوگیری از بارداری به روش‌های دیگر عمل می‌کنند.

قرص های پروژستین LD با نام های تجاری مختلف از جمله قرص Ovrette، Norethindrone یا Norethisterone و Microner موجود است. هر دو نوع قرص ال دی در بازارهای خارجی و ایران با قیمت های متفاوت برای هر کدام موجود می باشد.

موارد مصرف قرص ال دی

قرص های LD به شکل قرص در دسترس هستند و معمولاً حاوی 0.03 میلی گرم اتینیل استرادیول، 0.3 میلی گرم نورژسترل یا 0.15 میلی گرم لوونورژسترل هستند.

قرص های LD یا قرص های ضد بارداری در درجه اول برای زنانی که نمی خواهند باردار شوند در نظر گرفته شده است. این قرص ها با جلوگیری از تخمک گذاری عمل می کنند و به زنان اجازه می دهند پس از مصرف قرص، رابطه جنسی محافظت نشده داشته باشند. علاوه بر این، برخی از زنان ممکن است از قرص های LD برای به تعویق انداختن قاعدگی خود استفاده کنند یا از پریود شدن در زمان خاصی اجتناب کنند.

برای زنانی که پریودهای نامنظم دارند، استفاده از قرص های LD می تواند به تنظیم چرخه قاعدگی آنها کمک کند و به طور بالقوه به دوره های قابل پیش بینی تری منجر شود. با این حال، توجه به این نکته مهم است که قرص های LD فقط باید تحت راهنمایی یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی استفاده شوند و ممکن است برای همه زنان مناسب نباشند.

قرص ال دی چطور عمل می کند

قرص های LD با مهار هورمون های چرخه ای طبیعی بدن برای جلوگیری از بارداری عمل می کنند. این قرص ها حاوی مقادیر کمی استروژن و پروژسترون ساخته شده توسط انسان است که می تواند از تخمک گذاری جلوگیری کند، مخاط دهانه رحم را برای جلوگیری از رسیدن اسپرم به تخمک تغییر دهد، و پوشش داخلی رحم را تغییر دهد تا برای کاشت تخمک بارور شده کمتر پذیرایی کند.

هنگامی که طبق تجویز مصرف می شود، قرص LD می تواند در جلوگیری از بارداری در ماه اول استفاده موثر باشد. با این حال، برخی از پزشکان ممکن است استفاده از روش دیگری از پیشگیری از بارداری مانند کاندوم را در ماه اول برای ایمن بودن توصیه کنند. پس از ماه اول، زنان می توانند برای جلوگیری از بارداری به تنهایی به قرص های LD تکیه کنند و با احتمال بسیار کم باردار شدن رابطه جنسی محافظت نشده داشته باشند.

»» خوردن چه چیزهایی موجب سقط جنین می شود؟

نحوه مصرف قرص LD

نحوه مصرف قرص ال دی

 

قرص های LD در بسته های حاوی 21 یا 28 قرص عرضه می شوند. بسته 21 روزه قرص حاوی 21 قرص فعال است و باید در یک دوره 3 هفته ای مصرف شود. بسته 28 روزه قرص حاوی 21 قرص فعال و 7 قرص غیر فعال (دارونما) است و باید در یک دوره 4 هفته ای مصرف شود. مهم است که با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید و از توصیه های دارویی در مورد نحوه مصرف قرص های LD برای اولین بار پیروی کنید.

هر بسته قرص LD با روزهای هفته مشخص شده است تا به شما یادآوری کند که قرص را هر روز مصرف کنید. قرص های غیرفعال در بسته قرص 28 روزه برای یادآوری شروع بسته جدید پس از 28 روز گنجانده شده است. برخی از قرص های جدید فقط 2 قرص غیر فعال دارند یا حتی هیچ قرص غیر فعالی در بسته ندارند. مهم است که همیشه تمام قرص ها را مصرف کنید تا از حداکثر اثربخشی در جلوگیری از بارداری اطمینان حاصل کنید.

به عنوان مثال، Seasonale یک نوع قرص LD چرخه طولانی است که حاوی 84 قرص صورتی فعال و 7 قرص سفید غیر فعال است. پیروی از دستورالعمل های ارائه شده توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا موجود در بسته بندی برای اطمینان از استفاده صحیح از قرص های LD بسیار مهم است.

توجه به این نکته ضروری است که قرص های LD باید به طور روزانه و همزمان مصرف شوند تا از حداکثر اثربخشی در پیشگیری از بارداری اطمینان حاصل شود. اگر قرصی را فراموش کردید، پیروی از دستورالعمل های ارائه شده توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در مورد اقدامات بعدی بسیار مهم است. علاوه بر این، اگر در حین مصرف قرص های LD هر گونه عوارض جانبی را تجربه کردید، مهم است که برای راهنمایی با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید.

شروع مصرف قرص ال دی باید چگونه باشد ؟

 

برای شروع مصرف قرص‌های LD، توصیه می‌شود دستورالعمل‌های ارائه‌شده توسط ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی یا مندرج در بسته‌بندی را دنبال کنید. اگر در روزی که قرار است بسته قرص LD خود را شروع کنید هنوز پریود هستید، به طور کلی ادامه دادن و شروع بسته به هر حال بی خطر است.

پس از شروع بسته، می توانید انتظار داشته باشید که قاعدگی بعدی خود را حدود 25 روز بعد داشته باشید. برای اطمینان از حداکثر اثربخشی در پیشگیری از بارداری مهم است که قرص های LD را هر روز در زمان مشخصی مصرف کنید. در حالی که می‌توانید قرص را در هر زمانی در طول روز مصرف کنید، مصرف آن قبل از صبحانه یا قبل از خواب می‌تواند به یادآوری آن کمک کند.

برای قرص‌هایی با اثر طولانی‌مدت مانند Seasonale، معمولاً از اولین یکشنبه پس از شروع قاعدگی شروع به مصرف قرص می‌کنید. اگر قاعدگی شما از یکشنبه شروع می شود، می توانید فصلی را در همان روز شروع کنید. سپس، یک قرص فعال در روز به مدت 84 روز متوالی مصرف می کنید. بسته به نوع قرصی که مصرف می‌کنید، ممکن است قبل از شروع یک بسته جدید به مدت 7 روز یک دارونما یا قرص استروژن مصرف کنید.

توجه به این نکته مهم است که دستورالعمل های خاص برای شروع قرص های LD ممکن است بسته به نوع قرص و نیازهای سلامت فردی شما متفاوت باشد. به این ترتیب، توصیه می شود برای راهنمایی در مورد نحوه شروع مصرف قرص های LD برای اولین بار با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

چگونگی مصرف قرص ال دی بعد از رابطه

 

استفاده اورژانسی از قرص های LD شامل مصرف 8 قرص در عرض 72 ساعت پس از مقاربت پرخطر است. برای کاهش خطر عوارض جانبی مانند تهوع و استفراغ توصیه می شود ابتدا 4 قرص و سپس 12 ساعت بعد 4 قرص دیگر مصرف کنید.

LD اظطراری و یا اورژانسی

هنگامی که مقاربت بدون پیشگیری از بارداری اتفاق می افتد یا زمانی که کاندوم در حین رابطه جنسی پاره می شود، باید از پیشگیری اضطراری استفاده شود. در حالی که استفاده از روش های خاص پیشگیری از بارداری اورژانسی مانند قرص Plan B توصیه می شود، در برخی موارد از قرص های LD ممکن است به عنوان یک روش اضطراری پیشگیری از بارداری استفاده شود.

قرص ال دی را چند ساعت بعد از رابطه بخوریم؟

 

مهم است که توجه داشته باشید که قرص های LD زمانی بیشترین تاثیر را دارند که در 72 ساعت پس از مقاربت مصرف شوند. تأخیر در استفاده از قرص های LD می تواند اثربخشی آنها را در پیشگیری از بارداری کاهش دهد. اگر در مورد نحوه استفاده از قرص های LD مطمئن نیستید یا در مورد اثربخشی آنها نگرانی دارید، مهم است که برای راهنمایی با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

 

ساعات مصرف قرص ال دی

مصرف قرص LD در ساعات مختلف روز می تواند باعث بی نظمی شود و خطر فراموشی مصرف قرص را افزایش دهد. برای اطمینان از حداکثر اثربخشی در پیشگیری از بارداری، مصرف قرص‌های LD هر روز در زمان مشخصی توصیه می‌شود.

نحوه مصرف ال دی قبل از رابطه

 

استفاده از قرص LD برای جلوگیری از بارداری قبل از رابطه جنسی نسبتا ساده است و در اطلاعات ارائه شده در بالا در مورد نحوه مصرف قرص LD برای اولین بار توضیح داده شده است. مهم است که قبل از شروع قرص های LD با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید تا مطمئن شوید که آنها برای شما ایمن و مناسب هستند.

نحوه مصرف قرص ال دی برای قاعدگی

 

از قرص های LD می توان برای تنظیم قاعدگی در زنانی که سیکل های نامنظم دارند نیز استفاده کرد. برای تنظیم قاعدگی می توان یک بسته 21 عددی قرص LD را تا زمان مصرف آخرین قرص مصرف کرد و این دوره باید چند روز پس از مصرف قرص نهایی رخ دهد. توجه به این نکته مهم است که دستورالعمل‌های خاص برای استفاده از قرص‌های LD برای تنظیم دوره‌های قاعدگی ممکن است بسته به نیازهای سلامت فردی متفاوت باشد، و توصیه می‌شود برای راهنمایی با یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی مشورت کنید.
قرص‌های LD یا قرص‌های ضدبارداری نوعی ضد بارداری هورمونی هستند که می‌توانند برای جلوگیری از بارداری و تنظیم دوره‌های پریود استفاده شوند. این قرص‌ها حاوی نسخه‌های مصنوعی هورمون‌های استروژن و پروژسترون هستند که با هم کار می‌کنند تا از تخمک‌گذاری جلوگیری کرده و مخاط دهانه رحم را غلیظ کنند و نرسیدن اسپرم به تخمک را دشوار کنند.

علاوه بر جلوگیری از بارداری، از قرص های LD می توان برای تنظیم قاعدگی در زنانی که سیکل های نامنظم دارند نیز استفاده کرد. با مصرف قرص های LD برای چند روز مشخص، زنان می توانند تعادل هورمونی خود را دستکاری کرده و پریود را تحریک کنند. دستورالعمل‌های خاص برای استفاده از قرص‌های LD برای تنظیم دوره‌ها ممکن است بسته به نیازهای سلامتی فرد متفاوت باشد، و مهم است که برای راهنمایی با یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی مشورت کنید.

توجه به این نکته ضروری است که قرص های LD برای همه مناسب نیستند و ممکن است موثرترین روش پیشگیری از بارداری برای همه زنان نباشند. علاوه بر این، قرص‌های LD می‌توانند عوارض جانبی مانند حالت تهوع، سردرد و تغییرات خلق و خوی ایجاد کنند و ممکن است خطر برخی بیماری‌ها مانند لخته شدن خون را افزایش دهند. به این ترتیب، توصیه می‌شود با یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی مشورت کنید تا تعیین کنید که آیا قرص‌های LD انتخاب مناسبی برای شما هستند و در مورد خطرات و مزایای بالقوه صحبت کنید.

مصرف ال دی برای پریود نشدن

برای جلوگیری از پریود شدن در حین مصرف قرص های LD، می توانید مصرف قرص ها را از روز پنجم تا هفتم سیکل خود شروع کنید و تا زمانی که می خواهید پریودتان را به تعویق بیندازید به مصرف آن ادامه دهید.

ایا عقب انداختن پریود درست است؟

توجه به این نکته ضروری است که تاخیر در قاعدگی بدون دلیل پزشکی می تواند تعادل هورمونی شما را مختل کند و مشکلات دیگری ایجاد کند، بنابراین توصیه می شود قبل از انجام این کار با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

بسته جدید قرص ضد بارداری را چه موقع باید شروع کرد؟

اگر قرص LD 21 روزه مصرف می کنید، باید یک بسته قرص جدید را هفت روز پس از اتمام بسته قدیمی شروع کنید. اگر قرص LD 28 روزه مصرف می کنید، می توانید بسته جدید را پس از مصرف آخرین قرص در بسته قدیمی شروع کنید.

 

مهم است که با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی برای راهنمایی در مورد نحوه مصرف قرص های LD و بحث در مورد هر گونه نگرانی یا سؤالی که ممکن است داشته باشید، مشورت کنید. علاوه بر این، توصیه می‌شود برای اطمینان از اینکه از قرص‌های LD به طور ایمن و مؤثر استفاده می‌کنید، معاینات منظم و مشاوره دارویی دریافت کنید.

به طور کلی، قرص‌های LD می‌توانند یک نوع موثر پیشگیری از بارداری باشند و همچنین می‌توانند برای تنظیم دوره‌های قاعدگی و مدیریت برخی شرایط سلامتی مورد استفاده قرار گیرند. با این حال، مهم است که دستورالعمل های ارائه شده توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود را به دقت دنبال کنید و از خطرات و عوارض جانبی بالقوه مرتبط با قرص های LD آگاه باشید.

نکات مهم در مورد مصرف قرص ال دی

نکات مهم در مورد مصرف قرص LD

 

پیروی از دستورالعمل های توصیه شده برای مصرف قرص های LD برای اطمینان از حداکثر اثربخشی در پیشگیری از بارداری بسیار مهم است. با این حال، اگر مصرف یک قرص را فراموش کردید، توصیه می شود به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر قرصی را فراموش کردید و تا روز بعد به یاد نیاوردید، می‌توانید در آن روز دو قرص مصرف کنید تا جبران کنید.

اگر دو یا چند قرص را فراموش کردید، مهم است که برای راهنمایی با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید. بسته به تعداد قرص هایی که فراموش کرده اید و در چه مرحله ای از چرخه خود، ممکن است لازم باشد از پیشگیری از بارداری پشتیبان استفاده کنید یا اقدامات دیگری را برای جلوگیری از بارداری انجام دهید.

همچنین مهم است که توجه داشته باشید که از دست دادن قرص ها می تواند خطر تخمک گذاری را افزایش دهد و اثربخشی قرص های LD را در جلوگیری از بارداری کاهش دهد. اگر قرصی را فراموش کردید و مقاربت محافظت نشده داشتید، توصیه می شود تا زمانی که بسته قرص را تکمیل نکرده اید، از پیشگیری از بارداری پشتیبان استفاده کنید.

اگر یک یا دو ماه است که پریود نشده اید و یک یا چند قرص را فراموش کرده اید، توصیه می شود برای رد احتمال بارداری آزمایش بارداری انجام دهید.

برای زنانی که از قرص‌های کوچک (فقط پروژسترون) استفاده می‌کنند، مصرف قرص در ساعت معینی هر روز بسیار مهم است. اگر قرصی را فراموش کردید یا بیش از سه ساعت تاخیر داشتید، توصیه می شود به محض یادآوری آن را مصرف کنید و تا 48 ساعت آینده از پیشگیری از بارداری پشتیبان استفاده کنید.

به طور کلی، توصیه می شود دستورالعمل های ارائه شده توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود را دنبال کنید و در صورت داشتن هر گونه نگرانی یا سوال در مورد نحوه مصرف قرص های LD با آنها مشورت کنید.

مزایای قرص ال دی و کاربرد آن

مزایای مصرف قرص ال دی

قرص های LD فواید زیادی برای زنان دارند، از جمله اثربخشی آنها در جلوگیری از بارداری ناخواسته. علاوه بر این، آنها می توانند به تنظیم دوره های قاعدگی، کاهش گرفتگی ها و انقباضات قاعدگی و کاهش خطر برخی بیماری ها مانند پوکی استخوان، کیست های سینه و تخمدان و کم خونی کمک کنند.

از قرص های LD برای درمان ضخامت اندومتر و اندومتریوز نیز می توان استفاده کرد. اندومتریوز یک بیماری دردناک است که می تواند باعث خونریزی و ناباروری شود و با هورمون درمانی، جراحی یا داروهای مسکن قابل درمان است. داروهای ضد بارداری از جمله قرص های LD نیز می توانند در هورمون درمانی برای تنظیم رشد دیواره رحم و کاهش خونریزی استفاده شوند. قرص های LD می توانند در درمان اندومتریوز و کاهش درد در دوران قاعدگی موثر باشند، اما توجه به این نکته مهم است که باروری ممکن است پس از قطع استفاده از داروهای ضد بارداری عود کند.

به طور کلی، قرص های LD یک گزینه ایمن و راحت برای جلوگیری از بارداری ناخواسته و رسیدگی به برخی شرایط سلامتی ارائه می دهند. مهم است که با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید تا تعیین کنید آیا قرص های LD انتخاب مناسبی برای شما هستند یا خیر و راهنمایی در مورد نحوه استفاده موثر و ایمن از آنها دریافت کنید.

برخی شواهد حکایتی وجود دارد که نشان می دهد قرص های LD ممکن است به رشد مو کمک کنند، اما مهم است که توجه داشته باشید که این از نظر علمی ثابت نشده است. ریزش مو می تواند دلایل زیادی از جمله عوامل ژنتیکی و عدم تعادل هورمونی داشته باشد و توصیه می شود برای تعیین علت زمینه ای و دریافت درمان مناسب با یک پزشک مشورت کنید.

به طور مشابه، هیچ مدرک علمی برای حمایت از استفاده از قرص های LD برای رشد ابرو یا ریش وجود ندارد. مهم است که قبل از استفاده از قرص های LD برای هر هدفی غیر از پیشگیری از بارداری یا همانطور که برای یک بیماری پزشکی تجویز شده است، با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

در حالی که قرص‌های LD برای استفاده در گیاهان در نظر گرفته نشده‌اند، برخی افراد گزارش کرده‌اند که از قرص‌های LD برای تحریک رشد گیاه استفاده می‌کنند. البته ذکر این نکته ضروری است که اثرات قرص LD بر روی گیاهان از نظر علمی ثابت نشده است و توصیه می شود قبل از استفاده از قرص LD روی گیاهان با یک متخصص باغبان یا سایر متخصصان گیاهان مشورت کنید.

به طور کلی، قرص های LD برای استفاده به عنوان یک ضد بارداری هورمونی و برای درمان برخی شرایط پزشکی در نظر گرفته شده است. مهم است که آنها را فقط طبق تجویز یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی استفاده کنید و قبل از استفاده از قرص های LD برای هر هدف دیگری با آنها مشورت کنید.
….
قرص LD می تواند یک گزینه درمانی موثر برای کیست تخمدان باشد که به دلیل عدم تعادل هورمونی ایجاد می شود.

با این حال، توجه به این نکته مهم است که همه کیست های تخمدان به دلیل عوامل هورمونی ایجاد نمی شوند

و استفاده از قرص های LD برای درمان کیست های غیر هورمونی در واقع می تواند آنها را بدتر کند.

توصیه می شود قبل از استفاده از قرص های LD برای درمان کیست تخمدان و تشخیص و درمان مناسب، با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

درمان هورمونی با قرص‌های LD برای کیست تخمدان معمولاً به همان روشی که برای پیشگیری از بارداری استفاده می‌شود، با دوز و مدت زمان مصرف مشخص بر اساس نیاز و سابقه پزشکی فرد تجویز می‌شود.

پیروی از برنامه درمانی تجویز شده و انجام معاینات منظم برای نظارت بر اثربخشی درمان و هرگونه عوارض جانبی بالقوه بسیار مهم است. به طور کلی، قرص‌های LD می‌توانند

یک گزینه درمانی موثر برای کیست‌های تخمدان ناشی از عدم تعادل هورمونی باشند، اما توصیه می‌شود قبل از استفاده از آنها برای این منظور با یک پزشک مشورت کنید.

عوارض قرص ضد بارداری

 

قرص های LD مانند همه داروها می توانند عوارض جانبی داشته باشند. برخی از عوارض جانبی خفیف رایج مرتبط با مصرف قرص های LD عبارتند از لکه بینی واژینال یا خونریزی بین دوره های قاعدگی، افزایش وزن یا احتباس مایعات، تورم یا حساسیت سینه، حالت تهوع یا ناراحتی معده، تغییرات خلقی و ملاسما.

سایر عوارض جانبی احتمالی قرص LD عبارتند از تهوع، حساسیت سینه، تغییر اشتها، سردرد، افسردگی، سرگیجه، ریزش مو، بثورات و بثورات پوستی، عفونت های واژن، پانکراتیت و واکنش های آلرژیک.

عوارض جانبی جدی تر قرص های LD می تواند شامل تاری دید، درد شدید معده، سردرد شدید، تورم یا درد در پاها، درد قفسه سینه، حمله قلبی، لخته شدن خون، سکته مغزی و تداخلات منفی با برخی از داروهای ضد صرع باشد.

توجه به این نکته مهم است که خطر عوارض جانبی جدی برای اکثر زنانی که از قرص های LD استفاده می کنند نسبتا کم است و بسیاری از زنان اصلاً هیچ عارضه جانبی را تجربه نمی کنند. با این حال، توصیه می شود قبل از شروع قرص های LD با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید تا در مورد خطرات احتمالی صحبت کنید و راهنمایی در مورد نحوه استفاده ایمن و موثر از آنها دریافت کنید. همچنین مهم است که هر گونه علائم غیرمعمول یا عوارض جانبی را به سرعت به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی گزارش کنید.

توجه به این نکته ضروری است که قرص‌های LD می‌توانند عوارض جانبی جدی و بالقوه خطرناکی داشته باشند و در صورت بروز هر یک از این موارد باید به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.

اینها می تواند شامل درد قفسه سینه، سرفه خونی یا تنگی نفس ناگهانی (نشان دهنده لخته شدن احتمالی در ریه)، درد در ساق پا (نشان دهنده لخته شدن احتمالی در ساق پا)، سنگینی قفسه سینه (نشانه حمله قلبی احتمالی) باشد.

سردرد یا استفراغ شدید ناگهانی، سرگیجه یا غش، اختلالات بینایی یا گفتار، ضعف یا بی حسی در بازو یا پا (نشان دهنده سکته مغزی احتمالی)، از دست دادن ناگهانی یا کامل بینایی (نشان دهنده احتمال لخته شدن خون در چشم)،

سینه توده ها (نشان دهنده سرطان سینه یا بیماری فیبروکیستیک پستان)، درد یا حساسیت شدید در ناحیه معده (نشان دهنده پارگی تومور کبدی)، مشکل در خواب، ضعف، کمبود انرژی، خستگی یا نوسانات خلقی (احتمالاً نشان دهنده افسردگی شدید)،

و زرد یا زرد شدن پوست یا کره چشم، همراه با تب، خستگی، از دست دادن اشتها، ادرار تیره رنگ یا مدفوع روشن (که نشان دهنده مشکلات احتمالی کبدی است).

همچنین مهم است که توجه داشته باشید که قرص های LD برای استفاده در مردان توصیه نمی شود، زیرا می توانند باعث ایجاد ویژگی های زنانه مانند رشد سینه شوند.

در برخی موارد، مانند برخی شرایط پزشکی، استفاده از ترکیبات استروژن ممکن است برای مردان ضروری باشد، اما این باید تنها تحت راهنمایی و نظارت یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی انجام شود.

به طور کلی، آگاهی از عوارض جانبی احتمالی قرص‌های LD و مشورت با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی قبل از شروع آن‌ها یا بروز علائم غیرمعمول در حین مصرف، مهم است. همچنین مهم است که هر گونه عوارض جانبی را فوراً به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی گزارش کنید.

این که قرص ال دی برای دختران مجرد ضرر داشته باشد  و منجر به ناباروری شود غلط است . این قرص برای کنترل بارداری و بهبود بیماری‌هایی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک و دیگر مشکلات پزشکی تجویز می‌شود.

اما برای خانم‌هایی که از رابطه جنسی جدیدی شروع می‌کنند، این قرص می‌تواند خطر عفونت‌های قارچی و باکتریایی را افزایش دهد. بنابراین، خانم‌ها باید به طور منظم با دکتر خود مشورت کنند و در صورت نیاز از روش‌های دیگری برای کنترل بارداری استفاده کنند.

قرص LD ممکن است بر رابطه جنسی تأثیر بگذارد. برخی خانم‌ها ممکن است بعد از مصرف این قرص دچار خشکی واژن شوند و ترشحات آن‌ها کم شود. در این صورت، می‌توان از لوبریکانت استفاده کرد.

همچنین، این قرص ممکن است خانم‌ها را مستعد عفونت‌های قارچی کند، بنابراین باید به دقت به بهداشت و تمیزی توجه کنید. در کل، برای خانم‌هایی که مصرف قرص ال دی را در نظر دارند، بهتر است با دکتر خود مشورت کنند و درباره عوارض و جنبه‌های جنسی مرتبط با مصرف این قرص صحبت کنند.

 

هشدار در مورد مصرف قرص ضد بارداری ال دی

– سیگار نکشید هنگام استفاده از داروهای ضد بارداری خوراکی، زیرا سیگار کشیدن خطر عوارض جانبی جدی را افزایش می دهد.
– پرهیز از مصرف قرص های ضد بارداری در زنان بالای 35 سال به دلیل افزایش خطر عوارض جانبی جدی مانند حمله قلبی، لخته شدن خون و سکته مغزی.
– مشاوره با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی قبل از شروع قرص LD و دریافت مشاوره دارویی
– گزارش هر گونه علائم غیرمعمول یا عوارض جانبی به سرعت به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی
– آگاهی از هرگونه منع مصرف قرص LD مانند سابقه حمله قلبی یا سکته مغزی، لخته شدن خون، انواع خاصی از سرطان، تومورهای کبدی، بارداری، فشار خون کنترل نشده و حساسیت به هر یک از اجزای دارو.

مهم است که قبل از شروع قرص LD با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی صحبت کنید و هر گونه سابقه پزشکی مرتبط یا شرایط پزشکی فعلی را فاش کنید. این می تواند به اطمینان از ایمن و موثر بودن دارو برای استفاده شما کمک کند. علاوه بر این، مهم است که دستورالعمل های دوز را به دقت دنبال کنید و دارو را طبق دستور یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مصرف کنید.

»» علائم صد در صد جنین پسر

تداخل قرص ال دی با دارو ها

قرص های ضد بارداری LD می توانند با برخی داروها از جمله آنتی بیوتیک ها و ضد تشنج ها تداخل داشته باشند که می تواند اثربخشی قرص را کاهش دهد.

مهم است که به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد تمام داروها و مکمل هایی که مصرف می کنید، از جمله داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی بگویید.

در حالی که اکثر زنان می توانند با خیال راحت قرص های ضد بارداری مصرف کنند، برخی موارد منع مصرف برای استفاده از آنها وجود دارد. زنان بالای 35 سال سیگاری به دلیل افزایش خطر عوارض جانبی جدی،

استفاده از قرص های ضد بارداری هورمونی توصیه نمی شود. علاوه بر این، زنان مبتلا به لخته های خون، بیماری های جدی قلبی یا کبدی،

سرطان سینه یا رحم، فشار خون بالا کنترل نشده یا میگرن همراه با اورا نباید از داروهای ضد بارداری هورمونی استفاده کنند.

توجه به این نکته مهم است که قرص های ضدبارداری در برابر بیماری های مقاربتی (STDs) محافظت نمی کنند

و برای محافظت در برابر بیماری های مقاربتی باید از کاندوم در کنار سایر روش های پیشگیری از بارداری استفاده شود.

قرص LD و ازمایش ازدواج

با توجه به تاثیر قرص های ال دی بر تست اعتیاد یا ازدواج، لازم است بدانید که قرص های ال دی با نتایج آزمایش تداخلی ندارند. تنها اثری که LD ممکن است بر نتیجه آزمایش داشته باشد، اسیدی شدن ادرار است که با آزمایش نوار ادرار قابل تشخیص است. بنابراین، استفاده غیر ضروری از این دارو برای دستکاری نتایج آزمایش توصیه نمی شود.

سوالات متداول

– قیمت قرص ال دی در داروخانه چقدر است؟

با توجه به اینکه قرص ال دی به عنوان یک داروی تجویزی شناخته می‌شود، برای تهیه‌ی آن باید از طریق نسخه‌ی پزشک با داروخانه مربوطه تماس گرفت. قیمت این قرص بسته به محل و داروخانه‌ای که از آن تهیه می‌شود، متفاوت است.

– قیمت قرص ال دی خارجی یاسمین چقدر است؟

برای دریافت قیمت قرص‌های ال دی خارجی، بهتر است با داروخانه‌هایی که این دارو را موجود دارند، تماس گرفته و قیمت آن را استعلام کنید.

– آیا قرص یاز باعث اضافه وزن می‌شود؟

بله، قرص‌های ضدبارداری ممکن است در برخی از افراد باعث افزایش وزن شوند. با این حال، این موضوع بستگی به وضعیت بدنی و متابولیسم هر فرد دارد و باید با پزشک مشورت شود.

– آیا قرص ال دی روش خوبی برای پیشگیری از بارداری است؟

تصمیم در مورد استفاده از قرص ال دی به عهده‌ی هر فردی است و بهتر است با پزشک مشورت شود. پزشک با بررسی ویژگی‌های بدن و تاریخچه‌ی پزشکی فرد، می‌تواند روش مناسبی را برای جلوگیری از بارداری پیشنهاد دهد.

– آیا قرص ال دی باعث بزرگ شدن سینه ها می شود؟

بله، استفاده از قرص ال دی ممکن است باعث بزرگ شدن سینه‌ها شود، اما این تغییر در سایز چندان بزرگ و محسوس نیست.

– اگر قرص های ال دی را سر ساعت در روز نخوریم، چه مشکلی پیش می آید؟

توصیه می‌شود که همیشه دستور مصرف داروها را به دقت اجرا کنید. اگر قرص‌های ال دی را در ساعت مشخصی هر روز مصرف نکنید، ممکن است باعث ناکارامدی در پیشگیری از بارداری شود. با این حال، اگر یک بار دوز را از دست داده‌اید، باید همان روز یک دوز دیگر را مصرف کنید و در روزهای بعدی به دقت دستور مصرف دارو را رعایت کنید.

– آیا قرص های ال دی خواب آور هستند؟

خستگی و خواب آلودگی در برخی از افراد، به عنوان عوارض جانبی قرص ال دی ذکر شده‌اند، اما این موضوع بستگی به وضعیت بدنی هر فرد دارد و باید با پزشک مشورت شود.
آیا استفاده بلند مدت از قرص های ال دی باعث نازایی می‌شود؟ استفاده بلند مدت از قرص های ال دی، باعث کاهش توانایی باروری پس از قطع مصرف آنها می‌شود، اما این به معنی ایجاد نازایی در زن نیست. مصرف قرص های ال دی در سال‌های طولانی و پشت سر هم توصیه نمی‌شود.

چه زمانی باید قرص های ال دی را مصرف کرد؟ بهتر است قرص های ال دی را قبل از خواب رفتن مصرف کنید زیرا ممکن است باعث تهوع و استفراغ شوند. همچنین، خوردن قرص های ال دی با معده خالی توصیه نمی شود.

آیا مصرف قرص های ال دی باعث افزایش میل جنسی می‌شود؟ طبق تحقیقات، از هر ۱۰ نفر، ۶ نفر تغییری در میل جنسی احساس نمی‌کنند. ۱ نفر از هر ۱۰ نفر دچار کاهش و ۲ نفر از ۱۰ نفر دچار افزایش میل جنسی می‌شوند.

آیا مصرف قرص ال دی با بارداری همزمان ممکن است؟ مصرف قرص های ال دی تا ۹۹٪ از وقوع بارداری پیشگیری می‌کند. در صورتی که تداخل دارویی وجود نداشته باشد، استفاده همزمان از قرص های ال دی با بارداری ممکن نیست.

چند روز قبل از پریودی باید قرص های ال دی مصرف شوند؟ خوردن قرص های ال دی معمولاً در روز پنجم سیکل آغاز می‌شود. این روز می‌تواند برای برخی از خانم‌ها در میانه خونریزی باشد و برای برخی دیگر یک یا دو روز بعد از اتمام خونریزی باشد.

آیا مصرف دو قرص ال دی در یک شب خطرناک است؟ در صورتی که یک روز قرص ال دی را فراموش کرده باشید، می‌توانید با خوردن دو عدد قرص ال دی در روز بعد، این فراموشی را جبران کنید. با این حال، بهترین روش مصرف قرص ال دی، رعایت نظم در مصرف آن است.

آیا استفاده همزمان از آمپول پروژسترون و قرص ال دی خطرناک است؟ هر دو روش می‌توانند باعث جلوگیری از بارداری شوند. در صورتی که پریود اتفاق نیفتد، می‌توان از آمپول پروژسترون برای پریود شدن استفاده کرد.

آیا قرص ال دی باعث تهوع می‌شود؟ قرص ال دی، به روش هورمونی از بارداری پیشگیری می‌کند و ممکن است در برخی از افراد علائمی مانند تهوع ایجاد کند. در صورتی که قرص ال دی بهترین روش پیشگیری برای فرد باشد و روش جایگزین مناسب دیگری برای پیشگیری از بارداری وجود نداشته باشد، می‌توان از داروهای ضد تهوع همراه با قرص ال دی استفاده کرد تا از تهوع نیز پیشگیری شود.

بیوتی 8 همراه شما در سلامتی و بهداشت.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *